Modbus veriyolu haberleşmesi kullanan tüm cihazlarda kullanılmak üzere tasarlandı ve açık kaynak kodlu olarak yayınlanmıştır. https://github.com/hasankarainfo/ModbusDisplay linki üzerinden tüm kaynak incelenebilir ve uygulama bin klasörü içerisinden çalıştırılabilir.

Özetle; Modbus protokolünde çalışan cihazlar ile seri port üzerinden bağlanır ve belirtilen adreslerden belirtilen tipte ve uzunlukta veriler okunarak, hem grafik üzerinde veriler izlenir hem de 10luk, 16lık, 2lik, ve ascii tiplerinde gerçek zamanlı, verilerin takip edilmesine olanak tanır.

Alternatif uygulamalara göre; grafikte verilerin izlenmesi, özelleştirilebilir veri yapı tabloları oluşturabilme, oluşturulan tabloları kayıt etme, kayıt edilmiş tabloları birden fazla pencere üzerinde eş zamanlı açabilme ve tüm pencerelerde eş zamanlı aynı seri veri yolu üzerinden takip edebilme, belirtilen uzunlukta ascii karakterli değer okuyup yazabilme gibi özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Modbus Display (Software)

Yazı dolaşımı


Modbus Display (Software)” için 2 yorum

 1. Merhaba
  Proje çok iyi düşünülmüş. Kullanıcı için Modbus Pool alternetifi olabilir.
  Kullanımı daha kolay gözüküyor. Modbus fonksiyonları da seçilebilse tadından yenmez.

  CCS Modbus kütüphanesi ile haberleşecek C# ile seri modbus programı ihtiyacım olmuştu. Çalışan basit bir örnek kod üzerinden işimi görecek bir program yazdım.
  https://www.hizliresim.com/5qwsv6l
  Fakat, Gelen datayı string olarak kırparak işliyorum. Bu işlemler esnasında veri kaybı yaşanıyor. Sürekli aynı dataları aldığım yavaş değişen sistemlerde işimi görüyor.

  Tebrik eder başarılarının ve çalışmalarının devamını dilerim.

 2. Merhaba
  Modbus pool daha detaylı hat takibi için kullanılabilecek bir program aslında.

  Bu uygulamada olabildiğince sade ve yalnızca cihazın verilerini takip etmek üzere özellikler belirlendi. Bu anlamda fonksiyon olarak “ReadHoldingRegisters” ve “WriteMultipleRegisters” fonksiyonları kullanıldı. Kullanılmayan fonksiyonlar kütüphaneden temizlendi.

  Veri kaybı yaşamamak ve yüksek hızda seri port işlemleri yapabilmek için .NET değilde zylserial.dll kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir